Aşılama (IUI) İntra Uterin İnseminasyon

Aşılama (IUI) İntra Uterin İnseminasyon

Aşılama erkekten alınan sperm örneğinin özel işlemlerden geçirilip en hızlı/kaliteli olanlarının ayrıştırılarak bu örneğin rahim içerisine verilmesi işlemidir. Ağrısız bir işlem olup sperm örneğinin rahim içerisine verilmesi için ince özel bir kateter kullanılır. Aşılama işlemi sonrası yaklaşık 30-45 dakikalık bir dinlenme süresi yeterlidir. Sonrasında normal günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

Aşılama işlemi düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen gebe kalamayan hastalarda tercih edilir. İşlem yumurtlama dönemine denk getirilerek rahim içine bırakılan spermin yumurtayla buluşmasına olanak sağlanır.

Yumurta gelişimi için, özellikle adeti düzenli olan hastalarda, vücudun kendisinin yumurta üretmesi takip edilebileceği gibi adet döneminizde başlanacak olan yumurta geliştirmeye yardımcı ağızdan hap veya göbek çevresine yapılacak olan iğneler de kullanılabilir.
Yumurtlamanın gerçekleştiğinden emin olmak için ardışık ultrason ve kan tahlili takibi tercih edilebilir. Ancak günlük pratikte yumurtlamayı sağlamak için genellikle çatlatma iğnesi olarak tabir edilen rec-hCG hormonu uygulanmaktadır. rec-hCG hormonu uygulandıktan yaklaşık 36 saat sonrası için aşılama işlemi planlanır.

İşlem öncesi eşinizin yaklaşık 3 günlük cinsel perhiz yapması (yani ilişki olmaması ve boşalmaması) istenir. İşlem öncesi spermin hazırlanması için laboratuvarda bazı işlemlerin yapılması gerektiğinden işlemden ne kadar süre önce klinikte hazır bulunacağınız ayrıca belirtilecektir.

Aşılama işleminde spermle yumurta kadının tüplerinde bir araya gelir ve döllenme burada olur. Dolayısıyla gebeliğin oluşabilmesi için sağlıklı yumurta-sağlıklı sperm, sağlam bir tüp ve oluşan embriyonun rahme tutunabilmesi için sağlıklı bir rahim iç zarına ihtiyaç vardır. Yani sperm değerleri normal ya da normale yakın olan; yumurtalıkları yumurta üreten ve rahim-tüplerle ilgili önemli bir problemi bulunmayan çiftlere aşılama yapılabilir.

Aşağıdaki durumların herhangi birinde aşılama yapılması mümkün olabilmektedir