fbpx

Sık Sorulan Sorular
Tüp Bebek Tedavisi

Anasayfa>Sık Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavisi ile ilgili sık sorulan sorular.

Çiftlerden herhangi birinin bir başkasıyla nikahı olmadığı taktirde Kıbrıs’ta tüp bebek işlemi yaptırmanız için resmi nikah şartı aranmamaktadır.

Tedavi planlamanızı doktorumuzla oluşturduktan sonra tedavinizin belli bölümünü bulunduğunuz yerden yürütmemiz mümkündür. Bu şekilde uzun süre işinizden vb izin almanız gerekmeyecektir.,

Doktorumuzla görüşmeniz sonrası tedaviye karar verdiğiniz taktirde yaptırmanız gerekli olan testler size doktorumuz tarafından bildirilecektir.

Tedavinizin her aşamasında doktorumuz ile birebir iletişim halinde olacaksınız. Doktor gerekli aşamalarda sizi yardımcı sağlık personeliyle de görüştürebilir ancak sizinle direkt olarak doktorumuz ilgilenecektir.

Kıbrıs dışından gelen hastalarımıza ilgili konularda deneyimli arkadaşlarımız yardımcı olacaktır. İhtiyaç ve beklentileriniz doğrultusunda en uygun seçenekler size sunulacaktır.

Yumurta nakli için rahim içi hazırlığınıza adet döneminde başlanır ve yaklaşık 2 hafta boyunca kullanacağınız ilaç protokolüne uygun olarak takibiniz yapılır. tedavinin başından transfere kadar geçen süre yaklaşık 17-20 gündür.

Yumurta toplama işlemi günü eşinizin sperm vermek için Kıbrıs’ta olması gerekecektir. Yumurta toplandıktan 5 gün sonra rahme transfer işlemi gerçekleşir. Eğer eşinizle beraber sperm verme günü Kıbrıs’ta olursanız transfere kadar 6 gün süreyle Kıbrıs’ta kalmalısınız.

Ancak çoğu zaman yumurta toplama işlemi günü için sperm vermeye hastalarımızın eşi tek başına gelmekte ve aynı gün geri dönüş yapıp 5 gün sonrası transfer günü tekrar Kıbrısta olacak şekilde organizasyon yapılmaktadır.

Yumurta dondurma süreci döllemenin ve transferin olmadığı bir tüp bebek sürecine benzer. Yani genellikle adetin 2.-3. günü başlanan göbekten yapılan iğnelerle yumurta gelişimi sağlandıktan sonra olgunlaştırı çatlatma iğnesi uygulanıp iğneden yaklaşık 35 saat sonra sedasyon anestezizi altında ultrason eşliğinde toplama işlemi gerçekleştirilir. Tüm tedavi ortalama 10-14 gün sürer. Uygun organizasyon yapılabildiği taktirde yumurta toplama gününe kadar takibiniz bulunduğunuz yerden yapılabilir. Yumurta toplandığı gün aynı akşam evinize dönebilirsiniz.

Tüp bebek yöntemi uygulanacağından yumurta toplama gününe kadar ortalama 10-13 günlük süre gereklidir. Uygun tedavi koordinasyonu sağlanarak yumurta toplama zamanınıza kadarki süreç bulunduğunuz yerden doktorumuzla iletişim yoluyla tamamlanabilir. Embriyonun rahme transfer günü tedavi planlaması içinde size önceden bildirilecektir.

Tüp bebek laboratuarında aynı gün birden fazla hastanın işlemi olabilir. Herhangi bir karışıklığın yaşanmaması için  aynı anda iki farklı hastanın işlemi aynı ortamda yapılmaz ve barkodlama sistemiyle örnek