Sık Sorulan Sorular

Tüp bebek işlemini yaptırabilmek için resmi nikah şartı varmıdır?

Çiftlerden herhangi birinin bir başkasıyla nikahı olmadığı taktirde Kıbrıs’ta tüp bebek işlemi yaptırmanız için resmi nikah şartı aranmamaktadır.

Tedavimin belli aşamasına kadar bulunduğum yerden takip olmam mümkün mü?

Tedavi planlamanızı doktorumuzla oluşturduktan sonra tedavinizin belli bölümünü bulunduğunuz yerden yürütmemiz mümkündür. Bu şekilde uzun süre işinizden vb izin almanız gerekmeyecektir.

Tetkiklerimi nasıl yaptırabilirim?

Doktorumuzla görüşmeniz sonrası tedaviye karar verdiğiniz taktirde yaptırmanız gerekli olan testler size doktorumuz tarafından bildirilecektir.

Tedavi süresince kiminle iletişimde olacağım?

Tedavinizin her aşamasında doktorumuz ile birebir iletişim halinde olacaksınız. Doktor gerekli aşamalarda sizi yardımcı sağlık personeliyle de görüştürebilir ancak sizinle direkt olarak doktorumuz ilgilenecektir.

Ulaşım ve konaklama ile ilgili yardım alabilirmiyim?

Kıbrıs dışından gelen hastalarımıza ilgili konularda deneyimli arkadaşlarımız yardımcı olacaktır. İhtiyaç ve beklentileriniz doğrultusunda en uygun seçenekler size sunulacaktır.

Yumurta nakli toplam ne kadar sürer ve Kıbrıs'ta kaç gün kalmam gerekir?

Yumurta nakli için rahim içi hazırlığınıza adet döneminde başlanır ve yaklaşık 2 hafta boyunca kullanacağınız ilaç protokolüne uygun olarak takibiniz yapılır. tedavinin başından transfere kadar geçen süre yaklaşık 17-20 gündür.

Yumurta toplama işlemi günü eşinizin sperm vermek için Kıbrıs’ta olması gerekecektir. Yumurta toplandıktan 5 gün sonra rahme transfer işlemi gerçekleşir. Eğer eşinizle beraber sperm verme günü Kıbrıs’ta olursanız transfere kadar 6 gün süreyle Kıbrıs’ta kalmalısınız.

Ancak çoğu zaman yumurta toplama işlemi günü için sperm vermeye hastalarımızın eşi tek başına gelmekte ve aynı gün geri dönüş yapıp 5 gün sonrası transfer günü tekrar Kıbrısta olacak şekilde organizasyon yapılmaktadır.

Yumurta dondurmak için kaç gün Kıbrıs'ta kalmam gerekir?

Yumurta dondurma süreci döllemenin ve transferin olmadığı bir tüp bebek sürecine benzer. Yani genellikle adetin 2.-3. günü başlanan göbekten yapılan iğnelerle yumurta gelişimi sağlandıktan sonra olgunlaştırı çatlatma iğnesi uygulanıp iğneden yaklaşık 35 saat sonra sedasyon anestezizi altında ultrason eşliğinde toplama işlemi gerçekleştirilir.

Tüm tedavi ortalama 10-14 gün sürer. Uygun organizasyon yapılabildiği taktirde yumurta toplama gününe kadar takibiniz bulunduğunuz yerden yapılabilir. Yumurta toplandığı gün aynı akşam evinize dönebilirsiniz.

Microsort-cinsiyet seçimi toplam ne kadar sürer ve Kıbrıs'ta kaç gün kalmam gerekir?

Tüp bebek yöntemi uygulanacağından yumurta toplama gününe kadar ortalama 10-13 günlük süre gereklidir.

Uygun tedavi koordinasyonu sağlanarak yumurta toplama zamanınıza kadarki süreç bulunduğunuz yerden doktorumuzla iletişim yoluyla tamamlanabilir. Embriyonun rahme transfer günü tedavi planlaması içinde size önceden bildirilecektir.

Yumurta, Sperm ya da Embriyolarda karışıklık yaşanma riski varmıdır?

Tüp bebek laboratuarında aynı gün birden fazla hastanın işlemi olabilir. Herhangi bir karışıklığın yaşanmaması için  aynı anda iki farklı hastanın işlemi aynı ortamda yapılmaz.