Embriyo Donasyonu - Kıbrıs Kolan British Tüp Bebek Merkezi

EMBRİYO DONASYONU

EMBRİYO DONASYONU

Embriyo donasyonu hem erkek hem kadın partnerde, standart IVF yöntemleri ile aşılamayan infertilite problemleri bulunması halinde tercih edilen bir uygulamadır. Embriyo donasyonunda bazı ülkelerde IVF tedavisi uygulanan çiftlerin bağışladığı gebelik sonrası arta kalan dondurulmuş embriyolar da kullanılmakla birlikte, Kıbrıs’ta yasal olarak sadece donör yumurta ve spermleri kullanılarak elde edilen embriyolar kulanılabilmektedir.

DONÖRLERİN SEÇİMİ

Donör olarak, oosit ve sperm donasyonunda uygulandığı gibi, fiziksel olarak (etnik köken, ten-göz-saç rengi, vücut yapısı vb.) çift ile benzer ve kan grubu uyumlu olanlar seçilerek kullanılmaktadır.

EMBRİYO DONASYON SÜRECİ

Alıcı çiftin hazırlığında erkek partner için herhangi bir işlem yapılması gerekli değildir. Kadın partnerin hazırlık süreci ise aşağıdaki gibidir:

EMBRİYO DONASYONUNDA BAŞARI ORANLARI

Genç ve sağlıklı donörlerden elde edilen üreme hücreleri kullanıldığı için embriyo donasyonu, donasyon uygulamaları arasında en yüksek başarı oranı elde edilen uygulamadır. Bu nedenle başarıyı belirleyen en önemli faktör, alıcının rahminin embriyonun tutunmasına uygun olup olmadığının dikkatle incelenmesi ve transfere en uygun şekilde hazırlanmasıdır. Merkezimizde, titizlikle yürütülen muayeneler ve hazırlık süreçleri sayesinde embriyo donasyonunda %85’e varan başarı oranları elde etmekteyiz.

Gizlilik

Embriyo donasyonu uygulamasında donörlerin ve alıcının kimlikleri gizli tutulmaktadır. Başvuran çiftler sadece donörlerin profil formundaki bilgilere ulaşabilir, fotoğraf, kimlik ve iletişim bilgileri gizli tutulur. Aynı şekilde donörler de üreme hücrelerinin kullanıldığı çiftlerin bilgilerine ulaşamazlar.

YASAL DURUM

Kıbrıs’ta IVF ve donasyon tedavisi süreçleri 57/2014 sayılı “İnsan Hücre, Doku, Organ Nakli ile İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa” ya tabidir. Bu yasaya göre:

45 yaş üstü kişilerde embriyo transferi yapılabilmesi için: