(TESE) / Mikro TESE - Kıbrıs Kolan British Tüp Bebek Merkezi

(TESE) / Mikro TESE

Testiküler Sperm Ekstraksiyonu (TESE) / Mikro TESE

TESE cerrahi işlemle testisten sperm bulma işlemidir. Herhangi bir doğumsal ya da edinsel nedenle sperm üretimi olmayan ve bu nedenle semen örneğinde sperm bulunmayan kişilerden sperm bulmak için yapılır. Testis üzerine kesi yapılarak doku örneği alınır.

Azoospermi (yani semende hiç sperm bulunmayan) kişilerde mevcut olan sorun tıbbi ya da cerrahi olarak çözülemiyor ve tüp bebek tedavisi planlanıyorsa işlemde gerekli olan sperm mikro-TESE yöntemi ile bulunmaya çalışılır.

Mikro TESE ile TESE arasındaki fark mikro TESE işleminin mikroskop altında yapılıyor olmasıdır. Üroloji doktoru mikroskop altında büyütme ile tubul denilen sperm üretim merkezlerini daha kolayca ayırt edebilir. Böylelikle hem sperm bulma şansı artmış olur hem de daha küçük miktarlarda doku alınarak geride kalan testis dokusundaki zarar minimuma indirilmiş olur.

TESE Riskleri Nelerdir?

Mikro-TESE işlemi güvenilir ve uzun yıllardır yapılan cerrahi bir işlem olup işleme bağlı ciddi bir risk söz konusu değildir. Ancak cerrahiye bağlı olarak aşağıdaki durumlar gözlenebilir:

MİKRO TESE İŞLEMİ BİRDEN FAZLA KEZ YAPILABİLİR Mİ?

Üroloji doktoru muayene ve laboratuvar sonuçlarına göre Mikro TESE işlemini birden fazla kez yapabilir. İki TESE arasında önerilen bekleme süresi genellikle 6 aydır.

MİKRO TESE’YE ALTERNATİF SPERM BULMA TEKNİKLERİ VAR MIDIR?

Testiste sperm üretiminin normal olduğu ancak doğumsal ya da edinsel olarak spermin meni içerisinde dışarıya atılmasını sağlayan kanallarda sorun veya tıkanıklık olduğu durumlarda testislerden direkt iğneyle sperm alınabilir.

Bu işlemlerin adı TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu) ve PESA (Perkütan Epididimal Sperm Aspirasyonu) olarak bilinmektedir.

TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu)

Testisten iğneyle sperm alınması işlemi.

PESA (Perkütan Epididimal Sperm Aspirasyonu)

Epididim denilen sperm taşıyıcı kanaldan iğneyle sperm alınması işlemi.
TESA ve PESA yönteminde TESE’ye göre daha az cerrahi girişim gerekir. İşlem lokal anestezi altında yapılabilmektedir. İşlem sonrası dikiş vb. konulması gerekmez. Kanama riski bu yöntemlerde de çok düşük olsa da söz konusu olabilir.

Merkezimiz tüp bebek konusunda deneyimli üroloji doktoruyla beraber gerekli olan hastalarımıza TESE /TESA/PESA işlemini başarıyla uygulamaktadır.