Merkezimiz - Kıbrıs Kolan British Tüp Bebek Merkezi

Merkezimiz

Kolan Brıtısh Tüp Bebek Merkezi

Üreme Endokrinolojisi, İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezimiz ISO 9001 kalite belgesi sahibi ve 5 yıllık süre zarfında 3 yıl üst üste Kıbrıs’ın en iyi hastanesi ödülünü alan; cerrahi/dahili kardiyovasküler ve yendidoğan yoğun bakım ünitesi gibi ileri teknoloji gerektiren birimleri başarıyla bünyesinde bulunduran Kolan British Hastanesi’nde hastalarımıza hizmet vermekteyiz.

Yumurta toplanması gibi girişimsel işlemlerin yapıldığı ve işleme bağlı risklerin (kanama, yumurtalığın kendi etrafında dönmesi, şiddetli ağrı vb) söz konusu olabildiği tüp bebek uygulamalarının 7 gün 24 saat açık olan ve gerektiği taktirde hertürlü işlemin yapılabildiği tam teşekküllü bir hastanede yapılması herzaman için hasta açısından daha güvenlidir.

Kurulduğundan beri fazlası ile başarılı işlem gerçekleştirmiş olan IVF (tüp bebek) laboratuarı teknolojinin en son getirdiği donanımlara sahip olup Kıbrıs’ta embriyoların dış ortama çıkarılmasına gerek olmadan sürekli takip edilmesini sağlayan time lapse sisteme (EmbryoScope) sahip laboratuardır. Dinamik embriyo takip sistemiyle özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı yaşayan çiftlerin embriyo gelişimi yakından takip edilebilmekte ve doğru embriyonun transferine olanak sağlamaktadır.

Yine laboratuarda bulunan IMSI (Çok büyük büyütme altında morfolojik/yapısal olarak seçilmiş spermle mikroenjeksiyon/dölleme yapılması) sistemiyle ileri derecede sperm problemi olan çiftlerde sperm seçimi ile embriyo kalitesini artırarak başarılı
gebelikler ve sağlıklı bebekler elde ediyoruz.

Tüp bebek laboratuarında en modern teknolojileri laboratuarımıza uygulayarak ihtiyacı olan çiftlere her türlü genetik test imkanını sunuyoruz. Embriyolara yönelik PGT, PGS (NGS) genetik testleriyle hem taşıyıcı olduğu bilinen çiftler için (örneğin talasemi, kistik fibrozis, orak hücreli anemi gibi tek gen hastalıkları..) hem de bebeğinin sağlıklı olmasını arzulayan çiftler için embriyonun tüm kromozomların incelenmesi sağlanılmaktadır.

Anne adaylarına yönelik olarak rahmin embriyoyu hangi gün tutmaya daha uygun olduğunu belirleyen ve böylelikle kişiselleştirilmiş embriyo transferine olanak sağlayan ERA testi annenin bağışıklık sisteminin sağlıklı gebeliğe engel olup olmadığını ortaya koyan bağışıklık testleri başarıyla uygulanmakta ve sonuca göre hastalarımızın tedavi süreci daha doğru yönlendirilmektedir.

Genetik hastalık taşıyıcılığı testleri ni gerek tüp bebek hastalarımıza gerekse hastalarımızın isteği doğrultusunda yumurta donörlerimize uygulayarak kişi sağlıklı olsa bile genetik olarak çocuklarına aktarabileceği önemli bir hastalık taşıyıcılığı var mı diye tarama yapabiliyoruz.

Merkezimizde tüp bebek uygulamalarının yanısıra KKTC yasalarının belirlediği çerçevede uygun olan hastalara donasyon tedavileri (yumurta donasyonu, sperm donasyonu, embriyo donasyonu, Tandem/Yumurta takviyesi tedavisi) ve genetik testler uygulanmaktadır.

Donörlerimizi ‘Sağlıklı Gamet (yumurta/sperm) Sağlıklı Embriyo ’ düşüncesiyle belirliyoruz. Donör spermlerini KKTC Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği, donörlerine kromozom analizi dahil detaylı genetik ve bulaşıcı hastalıklar açısından tüm testleri uygulayan sertifikalı sperm bankalarından temin ediyoruz.

Yumurta bağışçılarımızı kabul aşamasında detaylı muayene, psikolojik ve jinekolojik değerlendirmeye tabii tutup tüm gerekli genetik ve bulaşıcı testlere yönelik tetkiklerini yapıyor ve periyodik aralarla testleri tekrar ediyoruz. Dileyen hastalarımız için yumurta bağışçılarından genetik hastalık taşıyıcılığı paneli dahil her türlü genetik testi uygulayabiliyoruz.

Çiftlerimizde sperm olmaması (azoospermi) nedeniyle yapılacak olan TESE/TESA uygulamaları androloji konusunda deneyimli üroloji doktorumuz tarafından yüksek sperm bulma başarısıyla yapılmaktadır.

Tam teşekküllü hastane olmanın avantajıyla ihtiyacı olan hastalarımıza diyetisyen (özellikle infertilite beslenmesi açısından) ve geçirmiş oldukları bu süreçte uzman psikoloğumuz tarafından psikolojik danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır.

Tüp bebekte başarının şartı olan klinik olarak deneyimli uzman doktor tarafından uygun hasta hazırlığı yapılması ve her türlü teknik donanıma sahip embriyoloji laboratuvarında deneyimli embriyologlar tarafından işlemlerin yapılmasının doğal sonucu olarak tüp bebekte %85-90’lara varan başarı oranlarımızla hastalarımıza kaliteli hizmet vermenin sevincini yaşıyoruz.