Genetik Problem - Kıbrıs Kolan British Tüp Bebek Merkezi

Sizden Gelenler

Sizden Gelenler

Genetik Problem

Genetik problemler..

Eşimle uzaktan akrabayız. 5 yıl önce ilk kızımızın doğumunda başlangıçta herşey çok güzelken daha sonra bebeğin sağlığıyla ilgili bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Uzun araştırmalar sonucunda kızımızda akraba evliliğinden kaynaklanan genetik bir hastalık olduğunu öğrendik. Bu bizim için inanılmaz yıkıcıydı, tek tesellimiz uygun doku bulunabilirse çocuğumuzun iyileşebileceği umuduydu.

Benim ve eşimin dokusu uygun değildi maalesef. Doktorumuz ikinci çocuğu tüp bebek yöntemiyle yaparsak uygun tedavinin sağlanabileceğinden bahsetti. Hemen araştırmalara başladık. Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinin çok başarılı olduklarını zaten önceden de biliyorduk. Pek çok merkez vardı bu sefer de seçenek olarak.Bir arkadaşımızın tavsiyesiyle Doktor hanımla görüştük. Doktor hanım elimizdeki genetik test sonuçlarını genetik uzmanıyla değerlendirip bize tüp bebek yöntemiyle hem hastalık yönünden sağlıklı hem de doku olarak uyumlu embriyonun bulunabileceğini söyleyince çok sevindik.

Uzun bir süreçti, öncelikle genetik laboratuarına karı koca olarak bizim kan örneğimizle çocuğumuzun kan örneğini yolladık. Yaklaşık 1 ay süren bir ön değerlendirme yapıldı. Bekleme dönemi oldukça zordu tabii. 1 ay sonrasında sonuç çıkınca tüp bebek sürecimize başladık ve çok şükür ki ilk denemede doku uyumu olan sağlıklı embriyo bulundu. Şu anda eşim 7 haftalık hamile, gebelik sürecinde yapılacak tetkiklerimiz var ve bu konuda detaylı olarak bilgilendirildik.

Bizim gibi genetik hastalık benzeri önemli sorunu olan çiftlere tavsiyemiz merkez seçimi yaparken doktor ve laboratuarı beraber değerlendirip kararlarını versinler. Biz tedavimizi yapan Doktor hanım, Kolan British Tüp bebek merkezi embriyologları-çalışanları ile genetik merkezine çok teşekkür ederiz. Bundan sonra gebeliğin sağlıklı doğumla sonuçlanıp ilk çocuğumuza da umut olması için dua ediyoruz.

Hızlı Randevu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email